Zdrowy i spokojny sen

Zdrowy i spokojny sen

W łóżku spędzamy około 1/3 swojego życia. Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną, która bardzo mocno oddziałuje na codzienne życie. Każdy chyba zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy budzi się rano z nieznośnym bólem karku, który nie ustępuje przez kolejnych kilka dni. Niewygodny, źle dobrany materac może przysporzyć więcej szkody, niż pożytku. Jaki model wybrać, aby każda noc była dla ciała i umysłu prawdziwym odpoczynkiem? Sprawdź!

 Miękki czy twardy?

Zwykło się twierdzić, że im materac jest twardszy, tym zdrowiej dla  kręgosłupa. Nic bardziej mylnego! Podstawowym zadaniem materaca jest zapewnienie kręgosłupowi stabilnej podpory. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy materac powinien być twardy, czy miękki. Poziom optymalnej twardości materaca wyznacza budowa ciała użytkownika. Dobrze dobrany materac powinien płynnie dopasowywać się do krzywizn ciała, zapewniając zdrową i wygodną pozycję przez całą noc.

Rodzaj wypełnienia

Obecnie w sklepach mamy ogromny wybór materacy o różnorodnym wypełnieniu. Do najbardziej i najchętniej kupowanych modeli zaliczyć można materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Każde z modeli posiada specyficzną budowę, przez co inaczej zachowuje się pod wpływem nacisku. Materace kieszeniowe idealnie dopasowują się do krzywizn ciała, modele lateksowe są szczególnie polecane dla alergików, a piankowe pod wpływem ciepła stają się bardziej plastyczne.

Aby wybrać opcję skrojoną na miarę indywidualnych oczekiwań, najlepiej przetestować wybrany model przed zakupem. Odwiedzając sklep, warto na chwilę położyć się na modelu ekspozycyjnym, zmienić kilka razy pozycję i na własnej skórze sprawdzić, jak dany model zachowuje się pod wpływem nacisku.

 

Post Author: Zoja Kwiatkowska