Wybór materaca do spania – jaki model okaże się najlepszy?

Wybór materaca do spania – jaki model okaże się najlepszy?

Nasz spokojny sen jest najlepszą gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Chcąc zapewnić sobie komfort w czasie nocy koniecznie pomyślmy o odpowiednim materacu – ten znajdziemy u topowych producentów. Zanim jednak wybierzmy konkretny model warto dokładnie poznać oferowane rozwiązania i technologie.

Nowoczesne technologie w materacach do spania

Olbrzymia różnorodność tworzyw i materiałów sprawia, że możliwe jest dopasowanie materaca idealnie dobranego do naszych potrzeb. Pierwszym parametrem powinna być jednak twardość materaca – jest ona skorelowana z naszą wagą. Materace dla osób ważących mniej niż 90-100 kg to H1 i H2. Materace H3 i H4 dedykowane są dla osób, których waga przekracza 90 kg i więcej. Od twardości materaca zależy zdrowie naszego kręgosłupa: zbyt miękkie materace nie zapewnią odpowiedniego podparcia, za twarde sprawią, że nie będziemy mogli przyjąć wygodnej pozycji.

Pianki wewnątrz materaców

Najczęściej stosowanym tworzywem wewnątrz materaców są oczywiście pianki. Te możemy podzielić na kilka typów. Pianka termoelastyczna jest tworzywem, które mięknie w kontakcie z ciepłem ludzkiej skóry i każdorazowo dopasowuje się do kształtu ciała. Innym rodzajem pianki test pianka wysokoelastyczna – odznacza się ona znacznie lepszymi parametrami podtrzymywania ciała od klasycznych pianek. Wiele mówi się również o piankach lateksowych, których struktura sprzyja zahamowaniu rozwoju roztoczy – materace lateksowe są rekomendowane dla osób cierpiących na alergie układu oddechowego.

Kiedy szukamy materaców wysokiej jakości wybierajmy te, których rdzeń wykonany jest z klasycznych sprężyn lub też sprężyn kieszeniowych. Te ostatnie zamknięte są w niewielkich, materiałowych kieszonkach i pracują punktowo. Dzięki temu materac ugina się wyłącznie w miejscu nacisku.

Post Author: Zoja Kwiatkowska