Sypialnia w stylu retro

Z czym nam się kojarzy styl retro? Zapewne większości z nas z różnego rodzaju zdobieniami, kwiecistymi wzorami, stylizacjami z minionej epoki, itp. Czy tego typu styl może być dobry do sypialni? Oczywiście, że tak, jednak trzeba pamiętać, że każdy element w tym przypadku musi być odpowiednio dobrany, pasujący do całości oraz unikatowy. Bowiem w tylu retro właśnie unikatowość i niepowtarzalny klimat odgrywa najważniejszą rolę.

W sypialniach retro przeważają oczywiście drewniane meble często urozmaicane przez różne zdobienia. W tym przypadku przeważają kwieciste i roślinne motywy. Kwiatów i wzorów nie może zabraknąć również na pościeli oraz serwetach. Styl retro to również określona kolorystyka, czyli brązy, czerwienie, beże. Każdy element wyposażenia musi być dobierany w sposób rozważny i wysublimowany. Należy uważać, żeby nie przesadzić ze zbytnią „strojnością” w naszej sypialni. Jeśli decydujemy się na pościele oraz serwety bogato zdobione oraz kolorowe, nasze ściany powinny być pomalowane na jednolite kolory. Jeśli natomiast wybieramy pościel oraz zasłony jednokolorowe, możemy pozwolić sobie na odrobinę „wzorniczego szaleństwa” w przypadku ścian, czy mebli. Jak w każdym innym przypadku, tak i kwestii stylu retro należy postępować z umiarem.

9-3

Sypialnia w stylu retro musi być wyposażona przede wszystkim w stylowe meble. Wybierajmy te tradycyjne, wykonane z ciemnego drewna i zachowane w prostej formie. Warto jest wybierać modele o ciekawych i oryginalnych wzorach. Dzięki temu właśnie osiągniemy prawdziwie staroświecki, a więc retro styl. W sypiali najważniejsze jest oczywiście łóżko. Niech będzie ono duże, drewniane i bogato zdobione. Doskonale sprawdzają się delikatne złocenia na łóżkach, które ciekawie komponują się z kwiatowymi motywami oraz brązami czy czerwieniami.

W przypadku stylu retro należy jednak uważać, aby nie otrzeć się o kicz. Bardzo łatwo w tym przypadku przesadzić. Dlatego też musimy dobierać każdy element z uwzględnieniem całości. Sypialnia powinna sprzyjać odpoczynkowi i relaksacji. Nadmiar kolorów i wzorów może nas rozpraszać.

Post Author: Zoja Kwiatkowska