Pewne sposoby na spokojny sen

Pewne sposoby na spokojny sen

Spokojny, głęboki sen to podstawa dobrego samopoczucia. Aby witać każdy dzień z ładunkiem pozytywnej energii, powinieneś skupić się na wystroju swojej sypialni. Jak urządzić sypialnię, aby stała się wyciszającym miejscem wartościowego, niezakłóconego odpoczynku?

Kolorystyka

Krzykliwe, jaskrawe tonacje nie sprzyjają wyciszeniu. Intensywne kolory warto zastąpić stonowaną, subtelną paletą barw. Według psychologów, charakter wnętrza możemy kształtować poprzez odpowiednią kolorystykę, która mocno wpływa na nasze samopoczucie w danym miejscu. Udowodniono, że jasne, stonowane barwy pomagają osiągnąć poczucie relaksu i rozluźnienia. W sypialni najlepiej sprawdzą się błękity,  które uspokajają myśli, wyciszają i ułatwiają zasypianie.

Materac

Podstawowym wyposażeniem sypialni jest łóżko, a dokładniej – wygodny materac, którego rodzaj ma ogromny wpływ na jakość snu. Głównym zadaniem materaca jest zapewnienie stabilnej i równomiernej podpory na całej długości kręgosłupa. Skuteczność poszczególnych materacy uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju tworzywa użytego do produkcji oraz wewnętrznej budowy. Obecnie największą popularnością cieszą się modele piankowe, bonnellowe i lateksowe. To, jaki materac sprawdzi się w Twojej sypialni zależy przede wszystkim od osobistych preferencji, budowy ciała (przede wszystkim wagi) oraz ilości osób korzystających z łóżka (w przypadku materacy dwuosobowych należy wybierać modele o sprężynach pracujących niezależnie od siebie, aby ruchy drugiej osoby nie były odczuwalne).

Oświetlenie

Niebagatelne znaczenie w kształtowaniu wyciszającego nastroju ma oświetlenie. W sypialni najlepiej sprawdzą się lampy o regulowanej intensywności. Ważne, żeby blask lampy był maksymalnie zbliżony do naturalnego efektu, jaki dają promienie słoneczne.

Post Author: Zoja Kwiatkowska