Jak dbać o kręgosłup poprzez wybranie odpowiedniego materaca?

Jak dbać o kręgosłup poprzez wybranie odpowiedniego materaca?

Problemy z dolegliwościami bólowymi tuż po wstaniu z łóżka dotykają prawie co drugiego Polaka. Zazwyczaj wynika to głównie ze źle dobranego materaca. Pomimo olbrzymiego wyboru materaców u producentów stale nie wiemy, jaki rodzaj twardości i wypełniania będzie odpowiedni dla nas. Co musimy wiedzieć o materacach i ich doborze do naszego łóżka? Czy możliwe jest dbanie o kondycję kręgosłupa poprzez wybranie konkretnego modelu materaca?

Z czego wynika ból po wstaniu z łóżka?

Ból po przebudzeniu dotyczy najczęściej części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa, rzadziej barków. Wynika to ze złego podparcia dla tych części ciała lub też jego braku. W zależności od modelu zbyt miękkie materace nie dają nam odpowiedniego podparcia, co szczególnie widoczne jest u osób ważących ok. 100 kg i więcej. W takich materacach ciało zapada się, znajdując podparcie dopiero w stelażu łóżka. W przypadku materaców zbyt twardych lub też oryginalnego, twardego wypełnienia kanap czy wersalek uniemożliwiają one przybranie wygodnej pozycji. W takiej sytuacji użytkownik wierci się przez sen, próbując znaleźć komfortową pozycję.

Czym wypełniane są nowoczesne materace?

Aby dobrać odpowiedni materac i zapewnić sobie wygodny sen przede wszystkim powinniśmy poznać struktury, które te materace wypełniają. Najchętniej stosowanymi są sprężyny bonelowe lub kieszeniowe. Ten drugi typ posiada wysoką elastyczność punktową: oznacza to, że sprężyny uginają się wyłącznie w miejscu nacisku. Rdzeń może być wykonany również z pianki wysokoelastycznej czy pianki rebound.

Czy łóżko ma znaczenie?

Okazuje się, że struktura łóżka nie jest bez znaczenia. Przede wszystkim istotne jest, aby łóżko dopasowane było długością do naszego wzrostu. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele posiadające wewnętrzne komory do przechowywania pościeli, jak również modele za zagłówkami. W wielu modelach zainstalowano półautomatycznie podnoszone stelaże.

Post Author: Zoja Kwiatkowska