Wygodne łóżko i materac – jak wpłyną na nasze zdrowie?

Wygodne łóżko i materac – jak wpłyną na nasze zdrowie?

Nasze samopoczucie i zdrowie każdego poranka tuż po przebudzeniu w znacznym stopniu zależy przede wszystkim od jakości łóżka oraz rodzaju materaca. Zwrócenie uwagi na ten problem podczas aranżowania sypialni pozwoli nam w przyszłości ustrzec się przed bólami kręgosłupa, niewyspaniem czy nawet poważniejszymi schorzeniami zdrowotnymi!

Jakie łóżko wybrać?

Olbrzymia ilość propozycji producentów łóżek sprawia, że wybranie jednego modelu może okazać się problematyczne. Wśród najchętniej kupowanych wymienia się obecnie łóżka oparte na ramie, wewnątrz których znajdziemy komory do przechowywania pościeli. Takie łóżka mogą mieć półautomatycznie podnoszone stelaże, przez co ich podnoszenie nie będzie żadnym problemem. W przypadku łóżek ze skrzynią również wewnątrz znajdziemy komory. Mogą być one jednak dostępne z wysokości szuflad wykonanych w obudowie skrzyni – to nieco wygodniejsze rozwiązanie.

Wiele dostępnych obecnie modeli posiada tapicerowane zagłówki – taki element nie tylko wpłynie pozytywnie na odbiór estetyczny pomieszczenia, ale też pozwoli wygodniej czytać czy oglądać TV po zmroku.

Co z materacem?

Wybór materaca nie powinien być przypadkowy. Powinniśmy być świadomi, że dzisiaj producenci zaproponują nam materace o różnorodnej twardości, które możemy dobrać do swoich preferencji. W przypadku osób cierpiących na bóle kręgosłupa rekomendowane są twardsze materace z warstwami termoelastycznymi. Oznacza to, że w kontakcie z ludzkim ciałem takie tworzywo mięknie i dostosowuje się do anatomicznego kształtu ciała.

Wiele osób poszukuje materaców hypoalergicznych – w ich przypadku istotne jest to, że nie gromadzą roztoczy które mogłyby wzmagać reakcje alergiczne. Takie materace często uzupełniane są również o matę z włókien kokosowych – nie tylko usztywnia konstrukcję materaca, ale również pozwala na chłonięcie wilgoci i hamowanie powstawania pleśni wewnątrz struktury materaca.

Post Author: Zoja Kwiatkowska