Niewielkie sypialnie – czy muszą być trudne w aranżacji?

Niewielkie sypialnie – czy muszą być trudne w aranżacji?

Niewielkie pomieszczenia sypialniane to zazwyczaj utrapienie dla właścicieli lokalu. Takie sypialnie trudno zaaranżować, a jeszcze trudniej jest wybrać odpowiednie łóżko. Na szczęście dzisiaj urządzanie niewielkich przestrzeni to żaden problem. Inspiracji możemy szukać zarówno w sieci, jak i w licznych katalogach wnętrzarskich. Od czego zacząć?

Zmierz dokładnie pomieszczenie i zastanów się, co będzie priorytetem

Z pewnością pierwsze co powinniśmy zrobić przygotowując się do aranżowania naszej sypialni jest dokładne zmierzenie pomieszczenia oraz określenie wszystkich punktów problematycznych, które podczas meblowania mogą pokrzyżować nam szyki. Najczęściej są to wszelkie wnęki i skosy.

Bardzo ważne jest także określenie czy sypialnia ma jednocześnie służyć jako miejsce do przechowywania naszych ubrań, czyli garderoba. W tym wypadku konieczne będzie wybranie niewielkiej szafy lub komód. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Co z łóżkiem? Tu sprawa komplikuje się najbardziej. W niewielkich pomieszczeniach nie możemy pozwolić sobie na obszerne łoża małżeńskie. Na szczęście wielu producentów udostępnia klasyczne łóżka oparte na ramie w mniejszych rozmiarach, np. 140×200 lub 160×200. Musimy być świadomi, że im większe łóżko, tym bardziej pomieszczenie będzie wydawać się zatłoczone.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie łóżka posiadającego wewnętrzne komory. Możemy wykorzystać je jako dodatkowe miejsce do przechowywania, niekoniecznie pościeli.

Aranżacja okien w niewielkiej sypialni

Aby dodatkowo nie przytłaczać optycznie pomieszczenia powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią aranżacją okien. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon czy firan – zamiast nich wykorzystajmy lekkie rolety zasuwane do góry lub w dół, które pozwolą regulować ilość światła wpadającego z zewnątrz.

Post Author: Zoja Kwiatkowska