miś

Czy łóżko ma wpływ na nasze zdrowie?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest odpowiednio dobrane łózko i materac. Kupując ten meble zazwyczaj zwracamy uwagę wyłącznie na jego cenę czy walory estetyczne. To błąd, który w przyszłości może skutkować znacznym pogorszeniem naszego stanu zdrowia! Jak kupić łóżko, aby wspierało ono zdrowie naszego kręgosłupa?

Zwracaj uwagę na materiały!

Podstawą w kupowaniu łóżka jest określenie naszych potrzeb i modelu mebla, który chcemy kupić. Jeśli szukamy łóżka do sypialni zazwyczaj decydować się będziemy na łóżko oparte na ramie i dokupienie do niego odpowiedniego materaca. Kiedy za sypialnię służy nam pokój dzienny rozsądnym wyborem będzie rozkładana kanapa, która w ciągu dnia będzie wygodnym meblem wypoczynkowym. Istotnym elementem jest wypełnienie takiej kanapy – jej wnętrze powinno być wypełnione materiałami elastycznymi, zapewniającymi wygodny sen, a jednocześnie odpornymi na ugniatanie, chłonięcie wilgoci. Dodatkowo wiele kanap jest profilowanych i przeszywanych zdobiącymi guzikami – zwracajmy uwagę na to, aby profilowanie nie przeszkodziło nam w wygodnym śnie!

W przypadku łóżek na ramie są one zazwyczaj tworzone z litego drewna – materiał ten jest odporny na uszkodzenia, odkształcenia, zarysowania. Na długo zachowa elegancki wygląd. Tu jednak kluczowy jest materac – musimy określić nie tylko jego rozmiar, ale przede wszystkim twardość. Wartość ta wyrażana jest literą H oraz cyfrą od 1 do 10. Zwróćmy także uwagę na rodzaje materacy – producenci zaoferują nam materace kieszeniowe (ze sprężynami wewnątrz), piankowe (chętnie wybierane ze względu na niską cenę), warstwowe. Szczególnie te ostatnie zasługują na uwagę – w ich wnętrzu znajdziemy m. in. Pianki termoplastyczne, dopasowujące się do kształtu naszego ciała.

Co z kręgosłupem?

Dobór odpowiedniego łóżka lub materaca będzie miał kolosalny wpływ na nasze zdrowie – odpowiednie podparcie dla kręgosłupa zaowocuje lepszym wypoczynkiem, wygodniejszym snem. Źle dobrane materace będą powodować bóle kręgosłupa, uczucie niewyspania, dyskomfort. Może to prowadzić do poważniejszych schorzeń!

Post Author: Zoja Kwiatkowska