Jak wybrać materac i pościel?

Jak wybrać materac i pościel?

Nasz spokojny sen w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniego materaca oraz pościeli do sypialni. Znajomość materiałów i technologii pozwoli nam wybrać produkty dopasowane do naszych potrzeb i cieszyć się długi, niezakłóconym wypoczynkiem. Dlaczego wybór dopasowanych produktów jest tak ważny?

Zbyt twarde materace, za miękkie materace…

Materace do spania podzielone są na poziom twardość – rozpoznamy to po oznaczeniu H oraz cyfrze od 1 do 4, gdzie 1 to materac miękki, a 4 materac twardy. Materace o konkretnej twardości rekomendowane są dla konkretnych osób chociażby przez wzgląd na wagę użytkownika. Zbyt miękkie materace nie będą podtrzymywać ciała osób tęższych, zbyt twardy materac sprawi, że osoba lżejsza nie będzie potrafiła się wygodnie na nim ułożyć. Źle dobrany materac bardzo szybko zacznie powodować bóle pleców, uczucie niewyspania i rozbicia po przebudzeniu.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Podstawą jest wybranie rodzaju wypełnienia – klienci sklepów z materacami mają do wyboru wypełnienia piankowe, sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe. Konkretne tworzywa zapewniają większą elastyczność punktową, miękkość. Dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne pianki. Pianka termoelastyczna pod wpływem ciepła ciała mięknie i każdorazowo dopasowuje się do kształtu ciała. Pianka wysokoelastyczna poprawia parametry podtrzymywania ciała. Pianki lateksowe rekomendowane są w przypadku alergików – ich zaletą jest lekkość oraz duża przepuszczalność powietrza, przez co wewnątrz materaca nie gromadzi się wilgoć. Wewnątrz materacy umieszczane są również maty kokosowe, których zadaniem jest usztywnianie konstrukcji.

Wybierz pościel przyjemną dla skóry

Równie ważny co materac jest wybór odpowiedniej pościeli. Warto celować we włókna naturalne z niewielką domieszką nici syntetycznych. Takie połączenie sprawi, że pościel będzie oddychać, a jednocześnie nie będzie problemem jej częste pranie.

Post Author: Zoja Kwiatkowska