Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane potrafią cieszyć wzrok przez długie lata pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane i konserwowane. Sprawa jest o tyle prosta, że w sprzedaży dostępne są rozmaite preparaty, które działają skutecznie. Mamy również do dyspozycji całą gamę środków domowych, które działają równie efektywnie. Sposób pielęgnacji i typ zastosowanego środka jest uzależniony od rodzaju tapicerki.

Rodzaje tapicerek

Najczęściej spotykanym pokryciem tapicerskim jest tkanina bawełniana. Ten rodzaj materiału jest wykorzystywany do pokrycia mebli wypoczynkowych – kanap, foteli itp., czyli mebli, które są intensywnie eksploatowane przez domowników. Meble tapicerowane pokryte tkaniną bawełnianą czyścimy na sucho przy użyciu specjalistycznego proszku lub pianki. Jak? Nakładamy na czyszczoną powierzchnię warstwę preparatu, czekamy około godziny, a następnie zbieramy ściereczką preparat, który wchłonął brud. W zastępstwie gotowego środka można zastosować mąkę ziemniaczaną, która doskonale absorbuje tłuszcz.

Rzadziej spotykane pokrycia – z aksamitu, weluru, lub sztruksu czyścimy przy użyciu sposobów domowych lub za pomocą specjalnych preparatów. Nie wszyscy wiedzą, a to ważne, że pokrycia welurowe lub aksamitne czyścimy zgodnie z kierunkiem włosia. Receptura środka czyszczącego jest dość prosta. Sporządzamy roztwór 1 litra zimnej wody oraz 2 łyżek amoniaku. Płyn nanosimy na tapicerkę, po około godzinie wyczesujemy szczoteczką włókna materiału. Suszymy tkaninę przy użyciu suszarki do włosów.

Czyszczenie mebli pokrytych skórą naturalną i sztuczną wydaje się proste. Czy w istocie tak jest? Wiele zależy od rodzaju zastosowanego środka. Do mycia możemy wykorzystać letnią wodę z płynem do mycia naczyń lub gotowy preparat zawierający w składzie substancje aktywnie czynne.

Jak usunąć trudne plamy?

O tym, jak trudno utrzymać meble tapicerowane w czystości, doskonale wiedzą rodzice małych dzieci. Sofa w salonie to często paleta barw, które pojawiają się jakby znikąd. Resztki jedzenia, plamy po długopisie nie dodają urody meblom. Aby wnętrze wyglądało schludnie, trzeba działać szybko – stare plamy i zanieczyszczenia są trudne do wywabienia. Jak postępować? Poniżej garść porad:

• plamy z długopisu wywabimy przy pomocy gliceryny, spirytusu salicylowego lub kwasku z cytryny,
• plamy z czerwonego wina usunie ocet, amoniak lub spirytus.
• plamy z kawy i herbaty najłatwiej usunąć przy użyciu roztworu letniej wody i szarego mydła. Stare oporne plamy wywabimy przy użyciu mikstury złożonej z wody, gliceryny i amoniaku.

O czym warto pamiętać?

Producenci preparatów do czyszczenia mebli zalecają ostrożność. Najpierw należy na małym, niewidocznym fragmencie dokonać testu, by sprawdzić, jak zachowuje się pokrycie pod wpływem działania środka. Jeśli wszystko jest w porządku – nie pojawiają się odbarwienia, można czyścić kolejne partie materiału, wcierając preparat do momentu wytworzenia się piany. Ważne, aby nie dopuścić do wniknięcia w głąb tapicerki zbyt dużej ilości wody, która niszczy strukturę tkaniny lub skóry.
Źródło informacji http://mebletapicerowane.co.pl/

Post Author: Zoja Kwiatkowska