Co zrobić, aby każdego dnia budzić się wypoczętym?

Co zrobić, aby każdego dnia budzić się wypoczętym?

Spokojny i niezakłócony niczym sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niewyspanie powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, brak koncentracji. Istotne jest to, aby pilnować dobowego rytmu snu i nie zaburzać go. Co jeszcze ma wpływ na nasz wypoczynek?

Kluczowa sprawa: łóżko i materac

Najważniejszym zagadnieniem, które wpływa bezpośrednio na jakość naszego snu, jest bez wątpienia łóżko i materac. Łóżko powinno być dobrane do naszego wzrostu – osoby dorosłe najczęściej wybierają modele o długości 200 cm. Łóżka wykonywane są z różnorodnych materiałów: najpopularniejszym dzisiaj jest deska meblowa, której wnętrze wypełniają elementy drewniane.

Materac powinien być dobierane zgodnie z naszymi upodobaniami i wskazaniami zdrowotnymi. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na jego twardość – zbyt miękkie materace mogą powodować bóle kręgosłupa, za twarde: bezsenność. Istotne jest także wypełnienie – w sklepach producentów znajdziemy wiele interesujących modeli materacy, wypełnionych piankami wysokoelastycznymi, termoelastycznymi, lateksowymi. Struktura pianek jest porowata, przez co możliwe jest zapewnienie lepszej wentylacji i zahamowanie rozwoju roztoczy wewnątrz materaca.

Jak polepszać jakość naszego snu?

Warto zadbać o kilka detali, które z pewnością ułatwią nam zasypianie. Przede wszystkim sypialnię powinniśmy wietrzyć, najlepiej wieczorem, przed spanie. Świeże powietrze wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Druga istotna sprawa to wyłączenie wszelkich urządzeń elektronicznych i możliwość wyciszenia się. Współcześnie wiele mówi się o problemie jakim jest nadmierna ilość informacji, które musimy przetwarzać, Wieczorne przeglądanie portali informacyjnych nie pomoże nam w zaśnięciu!

Post Author: Zoja Kwiatkowska