Co wpływa na nasz spokojny sen?

Co wpływa na nasz spokojny sen?

Zapewnienie sobie spokojnego i regenerującego snu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Zdecydowana większość z nas jest przekonana, że nasze sypialnie są odpowiednio zaaranżowane. Przypominamy, jakie elementy są najważniejsze, aby faktycznie móc cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Wygodny materac i dopasowane łóżko

Wybór łózka i materaca nie powinien być przypadkowy. Poprzez decyzję co do konkretnego modelu dbamy przede wszystkim o nasz kręgosłup. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele interesujących modeli łóżek, zarówno opartych na ramie, do których konieczne będzie zakupienie materaca, jak i łóżek rozkładanych, których wypełnienie tworzy wygodne podłoże do spania.

Coraz więcej osób decyduje się na wybór konkretnego materaca – dobór odpowiedniego modelu pod nasze oczekiwania może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie! Szukając idealnego materaca zwracajmy uwagę na jego twardość – wartość ta oznaczona jest literą H oraz liczbą. Druga ważna sprawa to wypełnienie materaca. Wewnątrz znajdziemy przede wszystkim pianki termoelastyczne, warstwy pianek lateksowych, maty kokosowe, sprężyny. W przypadku tych ostatnich materace możemy podzielić na klasyczne materace sprężynowe lub kieszeniowe (gdzie sprężyny pracują niezależnie i są umieszczone w materiałowych kieszonkach).

Odpowiednia ilość światła

Nadmierne i ostre oświetlenie w sypialniach zdecydowanie źle wpływa na nasze samopoczucie i proces wyciszania się przed zasypianiem. Zamiast klasycznego, mocnego światła zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą niewielkie lampki nocne umieszczone po bokach łóżka. Pozwolą one na wygodne czytanie.

TV, komputer, komórka…

Problemy ze spaniem najczęściej związane są z „przebodźcowaniem”. Olbrzymia ilość informacji i bodźców również wieczorami najzwyczajniej nie pozwala nam się wyciszyć. Warto więc zrezygnować z TV w sypialni, a korzystanie z komórki zakończyć na 30 minut przed położeniem się spać.

Post Author: Zoja Kwiatkowska